Durum Ciddi

Durum Ciddi

Durum Ciddi

Süper lige çıktık, ne olduğunu anlamadan düştük ve sonraki yıllar burnumuzdan geldi desek yeridir. Her sene bir önceki yılı arar olduk. Bir yerlerde bir şeyler eksik veya yanlış oluyor. Nedeni, nasılı sorgulamak ve bazı sorunların olduğunu görmek ve kabullenmek zorundayız.

Geçen sene küme düştük ama 100 yılda 1 görülen pandemi nedeniyle ligde kaldık. Mucize ötesi bir durumdu. Geçen yıldan ders çıkarmak ve daha güçlü önümüze bakmak gerektiği konusunda hemfikirdik. Lige başladık ama 2. haftada hoca değişikliğine gitmek zorunda kaldık. Sonrasında ise daha iyi olacağını beklerken çok daha kötü oldu.

İşin özeti şu ki; Birkaç sorunumuz var. Birincisi kadromuzda bu lig için yetersiz oyuncu sayımız az değil. Bazı oyuncularımız bu lig için çok çok yetersiz ve etkisiz. Hal böyle olunca sayısal olarak kadromuz tam olsa da kalite olarak çok eksik kalıyoruz. İlk 11 oyuncularından 2 tanesinin bile olmaması bizim takımın performansını nerdeyse %50 azaltıyor. 

İkinci önemli sorun ise saha kenarında bir TD olmaması ciddi handikap yaratıyor. Toplanan 12 puanın 4’ü Fatih Akyel döneminden, geri kalan 8 puan ise 11 haftada şu an ki ekibin hanesine yazan puandır. Son 8 lig maçının 7 tanesini kaybettik. Bu korkunç kötü bir istatistik değil mi? O halde bu ekibin başarısız olduğunu söylemek zorundayız. 

Bugünkü maçtan örnek verecek olursak, hiçbir şey oynamadık, oyunda hiç yoktuk. Ayrıca Bandırma gol için gelirken biz sadece izledik. Örneğin Del Valle oyuna alındı ve biz o kanat için hamle bile yapmadık. İlk değişikliğimizi 72. dakikada yaptık. Sonrasında ise forvet çıkarıp forvet, forvet arkası çıkarıp aynı yere adam aldık. Değişiklikler oyuna müdahale değil, oyunculara müdahale idi. Oyunda stratejik bir hamle değildi diye düşünüyorum. 

Ayrıca merak ettiğim bir şey daha var. Bir hafta ilk 11 oynayan oyuncu, sonraki hafta bırakın ilk 11’i ilk 18’de bile yer almıyor. Bu derece değişkenlik nasıl oluyor gerçekten anlayamıyorum. Elbette bir futbol uzmanı değilim, ukalalık haddim değil ama bu durumu da anlamakta gerçekten zorlanıyorum.

Sonuçta kötü gidiyoruz ve müdahale yapılmazsa daha da kötü olacağımız çok net ortada. Bazı şeyler geç yapıldığında hiç yapılmamış gibi olabilir. Geç olmadan bazı şeylerin düzeltilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.