KRONOLOJİK DEĞİL TRAJEDİK

KRONOLOJİK DEĞİL TRAJEDİK

KRONOLOJİK DEĞİL TRAJEDİK

2013 yılındaki Gaziantep BŞB maçında artan bilet fiyatları, öğrenci kardeşlerimizin ve emekçi abilerimizin maça girmesi için haftalık hayat kalitelerinden refakat etmelerine neden oluyordu. Yapılan oylama sonucunda, oyunun henüz ilk bölümü geçilirken Turbeyler Grubu o ünlü “Şampiyonlar Ligi'ndeyiz de Bizim mi Haberimiz Yok” pankartını açıp tribünü boşaltmaya başlamıştı. Bu fiyat protestoları Beşiktaş, Galatasaray ve diğer takımların maçlarında devam etti fakat “Yahu siz de sigara içmeyin o parayı bilete verin.” algısının yaratılması bütün mücadelemize gölge düşürmüştü.

2017 yılında süper ligde oynadığımız Antalya, 2018 yılındaki derbi maçımız ve bunun gibi birçok maça yönetimi protesto amacı ile girilmez iken; “Adanaspor’un en büyük düşmanı bugün Adanaspor’u yalnız bırakanlardır.” algısının yaratılması bütün mücadelemize gölge düşürmüştü. 

2015 yılındaki Adana BŞB ve 2013 yılındaki TFF/MHK protestolarında bıçak kemiğe dayanmış,taraftar sokaklara dökülmüşken “Bu yaptığınız bizi siyasal anlamda yalnız bırakmaktan başka bir işe yaramaz.” algısının yaratılması bütün mücadelemize gölge düşürmüştü.

2017 yılında ruhsuz ve aidiyet duygusu taşımayan bir Kemal Kılıç takımı protesto edilmiş ve akabinde Kemal Kılıç’ın basın toplantısında sarf ettiği cümleleri Turbeyler Grubu hariç herkes sineye çekmişti.

Son yıllarda grup özelinde değil şahıs özelinde kutuplara ayrılan taraftarlar Turbeyler Grubu 200 kişiyle tribün yaparken, kitlesel olarak şahsi problemlerin etkisinde kalıp farklı tribünlere dağılmış ve sancak kimde olursa olsun boş bırakılmaması gereken karargâhı (GKA) boş bırakmıştı.

Bunca yıkıcı algılara, çekilen sinelere, sessiz kalışlara karşı çıkmasına rağmen yine de günah keçisi ilan edilen Turbeyler Grubu; şimdiki günlerde ise tepkisiz kaldığı ve herhangi bir reaksiyonda bulunmadığı için günah keçisi ilan ediliyor. Asıl suçlunun hatalarını yükleyecek suçlu arayışı, gündem değiştirme çabası, okları başka tarafa doğrultma hamlesi; böylece her zamanki gibi başarılı oluyor.

Aslında tekrar ayağa kalkmak için gereken her şey aşikâr.

 Parçalandıysan, bütünleş…

Yaralandıysan, iyileş…

Zayıfladıysan, güçlen…

Vazgeçtiysen, kenetlen…

Adanaspor’a her zamankinden daha güçlü sarıl.


MİSAFİR YAZAR

CENK AKARPINAR