Bahanelere Sığınırsak Geçen Yılı Yaşarız

Bahanelere Sığınırsak Geçen Yılı Yaşarız

Bahanelere Sığınırsak Geçen Yılı Yaşarız

Adanaspor iyi başladığı sezonda büyük bir düşüş yaşıyor. Bursaspor'un ilk oynadığı Adana Demirspor maçıyla son oynadığı İstanbulspor maçı arasında çok fark var. Giderek yükselen grafik ve iyi bir kondisyon var. Adanaspor'un ilk oynadığı İstanbulspor ve beşinci haftadaki Altınordu maçlarını hatırlayın ve Bursa maçıyla başlayıp, Altay ile Ümraniye maçlarında devam eden düşüşüne bir bakın.

Ümraniye, Akhisar'dan sonra seyrettiğim ikinci kötü takım. Adanaspor, Ümraniye'ye kaybediyorsa tehlike çanları çalıyor demektir. Ümraniye maçının hakemi gerçekten çok kötüydü. Bana göre verdiği penaltı yanlıştı. Kırmızı kart komikti. Akabueze ve Mayi'ye veremediği ikinci sarıdan kırmızı kartlar var. Yanlış yaptığının farkına vardı, son 10 dakika Adanaspor lehine karar verip yanlışı yanlışla düzeltmeye çalıştı. Kısacası bu maçı ve bu ligi kaldıramadı. Hakem kötüydü ama buna sığınamayız. Turbeyler Grubu, taraftarlar ve Kulüp Başkan Vekili Erkin Doygun açıklamalarıyla tepkilerini dile getirdiler.

Teknik heyetin ve futbolcuların çuvaldızı kendilerine batırıp eksikleri va hatalarını görüp önlem almaları gerekir. Altay maçında koronaya, Ümraniye karşılaşmasında hakem bahanesine sığınırsak geçen yıl yaşanan sıkıntıları yaşarız. Adanaspor, korona testlerinin pozitif çıkmadan önce oynanan Bursaspor maçından bu yana kötü oynuyor. Bursa maçı iyi oynanmış olsa tüm sorun koranaya bağlanabilirdi. Ancak Bursa maçı kötü, Altay karşılaşması daha kötü ve Ümraniye maçı da kötü. O zaman gerçeği görüp sorunun nerede olduğunu bulmak gerekir.

Yazdıklarım şahsi fikrimdir.. Sıkıntıları şöyle sıralayabilirim.

1-Donkor&Evren ikilisi uyumluyken Giresun mağlubiyeti sonrası bu ikili neden bozuldu? Bu uyumun bozulması Adanaspor'un ahengini bozdu.

2-Yunus hoca tribünde, Hakan hoca saha kenarında ve Semih hoca da basın toplantısında. Bu fotoğraf iyi resim olarak ortaya çıkmadı. Keşke Yunus hoca saha kenarında olsa ve yaptıkları veya yapamadıkları ile konuşulabilseydi.

3-Ben oldum olası kadro dışına karşıyım. Futbolcu kaç yaşında olursa olsun çocuk gibidir. Hata da yapar. Şahsi fikrim kadro dışı yerine para cezası verilse daha doğru olurdu. Önce Eren ve Tevfik kadro dışı kaldı, sonra affedildiler. Altay maçında Ergin kadro dışı kaldı, Özegoviç'in rahatsızlığı devam edince affedildi. Şimdi sormak istiyorum; bu hamlelerde futbolcu mu Adanaspor mu zarar gördü? Bence Adanaspor zarar gördü. Bu oyuncular tekrar affedildikten sonra performansları önceki maçlardaki gibi mi? Kocaman bir hayır.

4- Pandemi sonrası bir çok takım etkilendi ama bu süreçte en fazla sıkıntıyı Adanaspor yaşadı. Altay pandemi sonrası Balıkesir maçında sorun yaşadı ancak kadrosu geniş olduğu için üstesinden gelebildi. Adanaspor'un onbiri var ama alternatif oyuncuları aynı kalitede olmadığı için pandemiden en fazla etkilenen takım oldu.

5-Bir çok takımın hamle oyuncuları katkı koyuyor ama Adanaspor'da hamle olarak düşünülen futbolcuların hiç katkısı yok. Son oynanan Ümraniyespor maçında rakip Sow, Gomis, Camara takviyesi yapıyor. Adanaspor'da ise giren oyuncular çıkan oyuncuları mumla aratıyorlar.

6-Goran, Donkor ve Özegoviç dışında diğer yabancıların performansı çok düşük. Türk oyuncularda ise Uğurcan, Evren, Celil ve kadro dışı kalana kadar Eren'in performansları iyi ama diğer oyuncular beklentilerin çok altında kaldılar.

Sonuç olarak korona ve hakem bahanelerine sığınırsak Menemen, Bandırma, Bolu, Samsun, Akhisar ve Ankara maçlarında hüsrana uğrarız. Ama şapkamızı önümüze koyarsak ve Adanaspor'un Bursa maçından bu yana kötü oynadığını, kolay gol yediğini, hücumda üretemediğini, takım halinde hareket edemediğimizi ve mücadele gücünün geriye gittiğini görebilirsek sorunu çözebiliriz. Bunları sorgularken teşhisi doğru koyarsak 4 maç eksiğini Adanaspor'un lehine çevirebiliriz. Ancak teşhis ve çözüm bulamazsak ertelenen 4 maçı kazanmamız zorlaşır. Adanaspor maç kazanamazsa bulunduğu yerde kalır. İşte o zaman geçen yıl ki sıkıntı dolu süreç yaşanır. Bizden uyarması.