Futbol Kötü de Olsa Kazanmak Güzel

Futbol Kötü de Olsa Kazanmak Güzel

Futbol Kötü de Olsa Kazanmak Güzel

Sonunda üç puan...
Oyun kötüydü...
Ama sonuç iyiydi...
Rahat bir nefes alındı...
Her ne kadar futbol kötü olsa da kazanmak çok güzel...
Haftalardır galibiyete hasret kalmıştık...
Ancak bu galibiyet yanıltmasın...
Hataları mutlaka görmek lazım..
Adanaspor kazanırken eksikleri gidermek şart...
Bir defa takımdaki isteksizliği gidermek gerekiyor...
Temposuz oynuyoruz...
Üretemiyoruz...
Şut atamıyoruz...
Oyun içerisinde 10-15 dakika bir mücadele var ama sonrası kopuk kopuk...
Bu lig için ölü toplar çok önemli...
Ankara karşısında 89.dakikada ölü topu iyi kullandık ve golü bulduk...
Maçtan önce kötü oyuna ve 3 puana razıydım...
Bu galibiyetle eksikleri tespit edelim ve ikinci yarının çok zor geçmemesini sağlayalım...

Galibiyete aldanıp gerekli transferler yapılamazsa ikinci yarı yağmurda-çamurda, karda-kışda puanın aslanın ağzında değil midesinde olacağını unutmayalım. Dün oynanan Ankara maçında beni sevindiren tek nokta Adanasporlu futbolcuların golden sonra verdikleri reaksiyondu. Haftalardır kazanamayan bir takımın galibiyet golünden sonra bu reaksiyonu vermeleri de çok doğaldı. Stresi bitirdiler. En azından kazanamama alışkanlığına son verdiler. En önemlisi de bu galibiyet ile dağılma noktasına gelen Akhisar karşısına daha özgüvenli çıkabilecekler...

Adanaspor 6 puanlık maçı kazanarak, çok iyi bir futbol oynamadığı maçta çok önemli bir galibiyet aldı. Şimdi sırada Akhisar maçı var. Adanaspor bu maçı da kazanarak ilk yarıyı 21 puanla kapatması gerekiyor. 19 veya 21 puanı kritik puan olarak belirtmiştim. Adanaspor için iyi başlayıp kötü devam eden süreç 21 puan ile tamamlanırsa çok kötü olmayacağını düşünüyorum.

Maça gelince... İlk 20 dakikada Adanaspor iki pozisyon buldu. İlkinde Uğurcan'ın şutu auta gitti diğerinde organize atak sonucunda Atalay'ın vuruşunu kaleci çıkardı. Sonrasında tempo düştü. Maçın en kritik anı Donkor'un sakatlandığı andı. Sarı kartı bulunan Gökhan Akkan'ın tekmesine maruz kalan Donkor ikinci yarıya devam edemedi. Hakem Kutluhan Bilgiç'in bu pozisyonda ikinci sarı kartını kullanmamasını yadırgadım. İkinci yarının başında Mbilla'nın hareketi ikinci sarıdan kırmızı kartı getirdi. Hakem ilk yarıda veremediği ikinci sarı kartı ikinci yarıda vererek doğru yaptı.

Adanaspor'un, rakip on kişi kalınca oyunu forse etmesini bekledik. Ancak Ankaraspor on kişi kalmaktan çok etkilenmedi. Çok direnç gösterip kontraataklarla pozisyon aradılar. Adanaspor ise 89. dakikaya kadar oyun üstünlüğünü rakibe kabul ettiremedi. 63.dakikada Atalay oyundan alınıp Ozegoviç'i oyuna dahil edilerek çift forvete dönüldü. Lakin pozisyon üretme anlamında Adanaspor yine istediği seviyeyi yakalayamadı.

Türkiye'de rakip on kişi kaldığınde teknik adamlar anında çift forvete dönüyorlar. 10 kişi kalan takım 4-4-1 oynayarak zaten savunmadan taviz vermiyor. Çift forvet oynayan takımların orta sahası adam eksiltemediği veya derin paslar atamadığı zaman 10 kişi kalan takımı çözmek zor oluyor ya da rakip yorulduğu son bölümlerde kalesinde golü görüyor.

Görüşlerine inandığım ve çok sevdiğim bir teknik adam bana "Rakip on kişi kaldığında ben önce çift forvete dönmem. Oyuna hücumsal orta saha alırım" görüşleri aklıma geldi. Şimdi Ankara maçına bakıyoruz ve Adanaspor çift forvete döndü ama işe yaramadı. Ozegoviç'in gol attığı pozisyon öncesi hücumsal orta saha Umut Sözen'in pası 3 futbolcuyu oyundan düşürdü ve bence golü hazırladı.  Bir çok teknik adam rakip on kişi kaldığında çift forvete dönüyor ama hücumsal orta sahanın oyuna alınması ile 11 kişi olan takımın oyunu daha fazla forse ettiği gerçeğini de gözden kaçırmamak gerekir. 

Ankaraspor galibiyeti ile nefes alındı. Ancak bu galibiyet Akhisar deplasmanında alınacak 3 puan ile anlam kazanacaktır. Adanaspor kazandığı ve haftalar sonra Ozegoviç golle döndüğü için mutluyum. Ozegoviç bu takıma dahil olduğunda çok fark yaratıyor. Son yıllarda Adanaspor'a gelen en iyi yabancı forvet diyebilirim.
Sonuç olarak iyi başlamayıp kötü devam eden süreci iyi bitirme fırsatı geldi. Akhisar galibiyetiyle ilk yarı 21 puanla kapatılır ve ilk etapta orta saha ile hücum hattına yapılacak takviyelerle ikinci yarı iyi, dirençli ve istekli bir Adanaspor izleyebiliriz. Ama ne olur eksikleri iyi tespit edelim ve bu ligin oyuncularını alalım...