Hep Aynı Senaryo

Hep Aynı Senaryo

Hep Aynı Senaryo

Halbuki ne kadar da umutlu başlamıştık. Gol yemeden tamamlanan maçlar, bireysel performansları zirvede ve yüksek mücadele gücü olan futbolcular, beş gollü galibiyet ve Giresun deplasmanında kaybetse de verdiği savaşla takdir toplayan bir takım. Ve şimdi yeniden geçtiğimiz sezonki rezil tabloyu, acizliği ve ümitsizliği yaşıyoruz. Bandırmaspor karşısında yine mağlubiyeti sonuna kadar hak eden bir takım vardı sahada.

Teknik heyeti sorgulayabiliriz. Devre arasında oyundan alınması gereken Furkan ve Ergin'in maçın elden gideceğinin görülmesine rağmen neredeyse maçın tamamında oynatılması eleştiriyi sonuna kadar hak ediyor. Bu iki isim sahadayken Ömer'in çıkması da adil bir forma dağılımı yapılmadığının bir kanıtı niteliğinde.

Futbolcuları sorgulayabiliriz. İlk haftalardaki hırslarından, konsantrasyonlarından bu kritik maçlarda uzak olmaları eleştiriyi hak ediyor. Hatta bazı isimlerin umursamaz tavırları isyan ettiriyor. 

Ama...

Son üç dört yıldır sürekli aynı senaryoları yaşamıyor muyuz?

Transfer dönemlerine bakalım. Alınan oyuncular ya uzun bir sakatlık dönemini atlatmıştır ya da en az üç aydır kulüpsüzdür. Ayrıca eskiden yolu bu kulüpten geçmiş ve boşta kalan oyuncular da yeniden en verimsiz oldukları dönemde mutlaka takıma dahil edilir. Alt liglerden kimsenin bilmediği oyuncuları da araya serpiştirdik mi, tamamdır! Brezilyalı ve gurbetçi furyasına hiç değinmiyorum bile!

Alınan futbolcuların kalitesi tartışılır ama bu isimlerin kulüpte ne kadar mutlu tutulduğu çok önemli. Oyuncular kendini buraya ne kadar ait hissediyor? Yaptıkları işe ne kadar motiveler? Neden performansları sürekli geriye gidiyor? İsimler değişse de özellikle son iki yılda aynı çaresizliği ve aynı umutsuzluğu görüyoruz yüzlerde. Bunun sorumlusu hep mi teknik heyet, hep mi futbolcu?

Ve her yıl sezon ortasında bir veya birkaç futbolcu kadro dışı kalır, nedeni asla bilinmez. Her sezon bazı oyuncular ilk on birde başlarken birden kesilir ve sebepsizce kendilerini on sekizin dışında görürüz. Sakat mı değil mi asla açıklanmaz. 

Yani demem o ki hocalar değişiyor, futbolcular değişiyor ama olaylar hep aynı. Bir nevi dejavu! Mevcut şartlarda isteyen uzun uzun taktik teknik detayları konuşsun. Adanaspor'da sorun daha derin, daha büyük. İşin kötüsü, çözülecek gibi de değil.