İki Galibiyet Aldatmasın

İki Galibiyet Aldatmasın

İki Galibiyet Aldatmasın

Oyun yine kötü...
Sonuç yine iyi...
Böyle nereye kadar?

Adanaspor iki erteleme maçından 6 puan çıkardı. Toros Kaplanı bu iki galibiyet ile kırmızı çizgiden ilk yarı itibariyle uzaklaştı. İki maçtan alınan 6 puan asla aldatmasın. İki galibiyete aldanılırsa bu puanlar herkesi yanıltır. Son iki erteleme maçına baktığımızda Hakan Çinemre iki, Ozegoviç'in attığı goller Adanaspor'u kurtardı. Adanaspor iki korner ile iki maç kazandı.

Ankara ve Akhisar maçlarında Adanaspor galibiyeti hak etti mi? Hayır...  İki maçta oynadığı kötü futbola rağmen alınan 6 puan ve Menemen maçındaki hükmen galibiyet Adanaspor'un imdadına yetişti. 3 güne bir maç, yol yorgunlukları, korona ve hakem hataları bahane edilirse ve 6 puan iyidir dersek Adanaspor ikinci yarı çok sıkıntı yaşar. Adanaspor 2 maç kazanmışken sıkıntıları çözmek gerek.

Başarılı olmasını çok istememe rağmen Yunus hocanın lisansının çözülmemesi ve sahada olmaması en büyük sıkıntıdır. İlk yarı iflas eden bu sisteme mutlaka çözüm bulunmalı.

Bir takımın fizik gücü niye bu kadar düşer? İlk altı maçta koşan ve mücadele eden bu oyuncular değil miydi? O mücadeleci, ısıran takım nerede?

Adanaspor üretemiyor. Mücadele etmiyor. Takım tempo yapamıyor. Pası veren oyuncu boşa çıkmıyor. Herkes topu ayağına istiyor ve durarak oynuyor. Adanaspor orta sahayı çabuk geçemiyor ve çok ağır oynuyor. Ne Ergin'e ne de Ozegoviç'e kilit pas atılmıyor. Kanat oyuncuları bu ligden uzak acemi gibi oynuyorlar. Hal böyle olunca Adanaspor korner veya ölü toplar dışında gol bulmakta zorlanıyor.

Akhisar karşısında hem de altyapı ağırlıklı takıma karşı Adanaspor bu kadar zorlanırsa yarın iyi takımlar karşısında çok büyük sıkıntılar yaşanır. İkinci yarı 36 puan için 5 galibiyet şart. Ankara ve Akhisar karşısındaki oyunlar ikinci yarı için hiç umut vermedi. Akhisar'ın iki topu direkten döndü. Bu kadar eksiğe rağmen gençlerle çok iyi mücadele ettiler. O toplar direkten dönmese ne olacaktı?

İlk yarı 0-0 bitti. İkinci yarı başlarken Ozegoviç, Atalay'ın yerine oyuna girdi. Bu hamle ile Adanaspor çift forvete döndü. Ne değişti? Hiç bir şey... Aksine orta sahayı rakibe verdik. Bu kez 67. dakikada Ergin çıktı Berkan oyuna girdi. Bunun anlamı 46'da dönülen çift forvetten vazgeçiyoruz demektir. Peki soru şu? Ergin oyundan çıktı ve Akhisar gol atıp 1-0 öne geçse ne yapılacaktı? Bu kez Ozan'ı sahaya sürüp tekrar mı çift forvete dönecektik. Hamleler yetersiz ve adeta yap-bozu andırıyor.

Ankara ve Akhisar maçlarında Adanaspor'un karşısında başka takım olsaydı 6 puan alınamazdı. Menemen, Ankara ve Akhisar maçlarında şans Adanaspor'un yanında oldu. Bu üç maçta 9 puan alındı. Turuncu-Beyazlı ekip Menemen maçını hükmen kazanmazsa, Ankara ve Akhisar maçlarını berabere bitirse inanın çok sıkıntılar yaşanırdı. O yüzden iki galibiyet aldatmasın.

Sanki Adanaspor ilk yarıyı 14-15 puanda kapatmış gibi transfer yapmak lazım. Bu kadroya acilen 2 orta saha, 2 kanat, 1 forvet ve bir de alternatif solbek gerekiyor. Pivot santrafor olarak Ozegoviç ve Ergin var. Ozan'ın yerine hareketli ve çabuk forvet alınması gerektiğini düşünüyorum. Orta sahaya alınması gereken oyuncunun birinin mutlaka yaratıcı oyuncu olması şart. Yani 5 tane katkı koyacak, bir veya iki alternatif transfer ile ligin ikinci yarısı kabus olmaktan çıkar. Yoksa 21 puana rağmen Adanaspor için ikinci yarı çok ama çok zor geçer. 

Sonuç olarak son iki maçta oynanan oyun vasat olmasına rağmen alınan 6 puan değerliydi. Adanaspor'un üretmede ve pozisyon bulmada sorun yaşadığı gerçek. Sağ ve solaçıkta görev alan oyuncuların yetersiz olduğunu görmeliyiz. Orta sahada yaratıcı oyuncu eksikliği var. En önemlisi takıma katkısı olmayan oyuncularla vedalaşıp yerine nokta transferlere ihtiyaç var.