VAR Olsaydı

VAR Olsaydı

VAR Olsaydı

Gel de isyan etme. Adanaspor ne zaman direnç gösterse ve iyi oynarsa hakeme takılıyor. Adanaspor kötü oynadığında eleştirdik. Dün puan kaybında hakem hatası kadar takımın ahenkinin bozulmasının büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Ancak Samsun maçında hakem Adanaspor'u frenleyen isim oldu. Hakem art niyetliydi. Verdiği veya vermediği penaltıyla ilgili bunu dile getirmiyorum.

İki pozisyon hatırlatmak istiyorum. Birincisi İlk yarı biterken Ergin'in çekilip yere düşmesine hakem faul çalamadı. İkincisi Donkor serbest atış kullanacak hakem daha geriden kullanması için uyarıyor ama 3 dakika sonra Samsun lehine sol tarafta verdiği faul sağ taraftan kullanılıyor ve oyun devam ediyor. Bu pozisyonlarda hakem art niyetli olduğunu gösterdi.

8 dakika uzatılacak kadar maç durdu mu? Samsunsporlu Boli'nin topla alakasız şekilde Celil'e ayağıyla hamlesini göremeyen hakem, ayağı kayıp yere düşen Samsunsporlu Burak için tereddütsüz penaltı çalması tam anlamıyla çifte standart ve eyyamcılıktır. Burak'ın pozisyonunda Evren elini rakibinin omuzuna koymayacak diyebilirler ama ben de hakemin Burak'ın ayağının kayıp yere düştüğünü görmesi gerektiği tezini savunurum. Hakemin Adanaspor lehine veremediği penaltı pozisyonu dönüp Adanaspor'a gol oldu. Adalet bunun neresinde?

Neden Samsun maçına Trabzonlu hakem verilir anlamış değilim. Lobi olarak gerçekten çok zayıf kalıyoruz. Hakemler çok kolay Adanaspor'un puanlarını gasp ediyor. Belki de 34 maçta 2-3 kez yapılacak hakem hataları neredeyse 3 naftada bir Adanaspor'a yapılıyor. Gerçekten bu mücadeleye yazık oldu. VAR, TFF 1.Ligi'nde de uygulansa hakem Burak'ın pozisyonuna penaltı verir miydi ya da Celil'in pozisyonunu penaltı olarak değerlendirmez miydi? Bu lige de VAR'ın gelmesi kaçınılmaz olmuştur.

Maça ve oyuna gelirsek. Adanaspor ilk yarıda rakibine sadece tek pozisyon verdi. Bu pozisyon dışında savunmada iyi yerleşip hiç zorlanmadı. Sezon başındaki ilk dört maçtan bu yana ilk kez bu kadar iyi savunma yapıldı. Lütfen artık savunma hattında Donkor&Evren ikilisini bozmayın. Hakeme elbette bir çok şey söyledik ama dün kaybedilen puanda takımın ahenkinin bozulması büyük etkendi. Ahenki ilk olarak hakem bozdu. Sonra Ergin'in oyundan çıkıp Ozan'ın oyuna girmesiyle takım ahenki yerle bir oldu. Ergin oyundan neden çıktı?  Oyuna giren Ozan, Ergin'den fazla ne yaptı? Ergin oyundan çıkınca rakip stoperler de oyuna girdi. Ozan'ın oyuna girmesiyle rakip savunma rahatladı. Ozan bu ligin asla oyuncusu olamaz.

Bir başka sıkıntı Ömer oyundan çıkıyor ve oyuna giren Berkan kenar oynuyor. Ben Eren olsam mental olarak biterim. Ryan sakat olduğu için kadroda yok, Ömer oyundan çıkıyor ama Eren oyuna giremiyorsa ahenk buralarda bozuluyor. Celil&Uğurcan ikilisi orta alanda canla-başla mücadele ettiler. 90.dakikada uzun stoper hamlesi doğru ama Uğurcan'ın çıkması ne kadar doğru? 90+5'te Celil sakatlığı nedeniyle tedavi ediliyor, Uğurcan oyundan alınıyor ve orta saha sadece Serhat'a kalıyor. Sonradan oyuna giren oyuncular ile ahenk böyle bozuluyor. Teknik heyetin bu maçı tekrar izleyip iyi bir analiz yapmaları gerektiği kanaatindeyim. 

Bir de Furkan dün yine bireysel hata yaptı ve Burak'ı tutamadı. Bolu, Denizli ve Hatay'daki Furkan'dan eser yok. Kaleci Goran kendisine verilen geri pasta rakibine çalım attı. Çalımda başarı sağlayamadığı an o topu fileden çıkarırız. Goran'ın riske girmemesi konusunda gerekli uyarıların yapılması şart.

Samsun maçında tek üzüldüğüm mücadele. Bu mücadelenin karşılığı puan olmalıydı.. Ama olmadı. Şimdi iki hedef olmalı. Ya 19 ya da 21 puan. İki erteleme maçı var. Adanaspor, Ankara ve Akhisar maçlarını kazanırsa 21 puan yapar. O zaman rakipleri Ankara 9 ve Akhisar 13 puanda kalır. İşte o zaman ikinci yarı kolaylaşır. Ya da bu iki maçtan 1 beraberlik ve 1 galibiyet alması halinde 19 puan yaparsa iş yine zor olmaz. Ancak 2 beraberlik veya mağlubiyet ile biterse işte o zaman geçen yıl ki gibi çanlar çalmaya başlar. Kritik puan 19 ve 21. Adanaspor bu puanlara mı erişecek veya bu puanların altında mı kalacak ben de merak ediyorum?

Sonuç olarak ilk yarı bitiyor. Roni ve Diniz ile yollar ayrıldı. Berkan Türk statüsü olursa bir şey diyemem ama yabancı statüsünde kullanmam. Türk oyuncular konusunda da bu takımda forma giyemeyecek oyuncularla vedalaşırım. Sonrasında hücum hattına, orta sahaya ve savunmaya 5-6 tane nokta 1-2 tane de yardımcı oyuncu alırım. Ayrıca Yunus hocanın lisans sorununun çözülmesi şart, çözülemiyorsa mutlaka bir kan değişimi gerekiyor. Bu değişim Yunus hoca sahaya giremediği için gerekiyor. Adanaspor bu kritik dönemde Adana'ya dönmüyor ve Ankara'ya geçerek kampa girecek sonra Akhisar'a gidecek. Adanaspor hem erteleme maçları oynayacak, hem kamp hem de transfer yapacak. Bu süreç gerçekten çok zor geçecek.