5-2'ye Rağmen Türk Orta Saha Şart

5-2'ye Rağmen Türk  Orta Saha Şart

5-2'ye Rağmen Türk Orta Saha Şart

Kanatsız Kaplan maçı kazanmasını bildi...

Eskişehir karşısındaki Adanaspor'da, yeni Teknik Direktör Emrah Bayraktar "Eldeki oyuncuya göre sistemin" önemli olduğunu ortaya koydu.
Adanaspor'un kanatlarında oynayan futbolculardan, haftalardır verim alamadığı halde hala aynı sistem ve oyuncularda ısrar eden Yunus Hoca acaba eksikliği görebilmiş midir? 


Yunus hocanın yerine göreve gelen Emrah Bayraktar elindeki mevcut futbolculardan çıkarabileceği en iyi kadroyu sahaya sürdü ve sonucunda elde edilen 5-2'lik galibiyet var. 

Futbolcular yeni sisteme alışmaya çalıştı...
Sahada mücadele ve kazanma isteği olan takımı uzun bir aradan sonra görmek mükemmeldi.
Çok pozisyon verdiğimiz maçı kazanmak güzeldi...


İkinci yarıya iyi başladık.
Umarım iyi bitiririz. Ligin ilk yarısında Altınordu'yu 5-2 yendik ve sonrasında büyük bir düşüş yaşanmıştı. Umarım aynısı olmaz ve özellikle 4-0'lık skor avantajından sonra Eskişehir karşısında çok pozisyon verildi. Bu pozisyonlara dikkat etmemiz lazım. Emrah hocanın verilen pozisyonları iyi analiz etmesi gerekiyor.


5-2'lik galibiyet Emrah Bayraktar açısından da iyi bir başlangıç oldu...

Herhalde uzun bir süre sonra Adanaspor ilk kez bu kadar hücumcu ile oynadı. Belki her maç bu sistem ile oynanmayacak ama oynamak zorunda kalındığında cepte bir B planı artık olacaktır. Adanaspor haftalardır ilk kez böyle cesur oynadı, bol pozisyon buldu ve pozisyon da verdi.. En önemlisi ilk kez Adanaspor bireysel hata yaparak maç kaybetmedi. Emrah Hoca mutlaka ölü toplar konusunda çalışma yaptırmıştır. Eskişehir karşısında kazanılan ölü toplardan bir tanesi gol olmadı.. Adanaspor'un ölü topları kullanımını çeşitli varyasyonlar yaparak geliştirmesi gerekiyor. Ayrıca Adanaspor rakibine çok fazla faul yaparak ölü top kullanma şansı verdi. Bu ligde maçların sonucunu ölü toplar ve bireysel hataların belirlediğini unutmamak gerekir..
Eskişehir maçının önceki maçlara göre farkı kanatsız oyunu tercih edip sistemin değişmesi, sahanın içerisinde teknik direktörün olması ve kanımca yeni transfer Ahmet Han'ın fark yaratmasından kaynaklandığını düşünüyorum.. Teknik-taktik açısından bir şeylerin olumlu yönde değistirilmeye çalışıldığını, çabalandığını görmek sevindirici. 


Buraya kadar her şey çok güzel. Ancak maçın 90 dakikalık bölümünde savunma yönünden sıkıntılar yaşadığımız gerçeğini de görmeliyiz. İyi takımlar karşısında ne yapabileceğimizi test etmemiz gerekiyor. Adanaspor bir şekilde bu golcülerle gol atar ama savunmayı nasıl oturtur onu çözmek gerekir.. Ayrıca orta saha eksik. Uğurcan çıkıyor alternatifi yok. 5-2'lik galibiyete rağmen pazartesi günü transfer bitmeden orta sahaya takviye yaparım. Geçmişi bir hatırlayın. 2006-2007 sezonunda Adanaspor orta alanda Cem Hallaçeli'nin önderliğinde şampiyonluğu yakaladı. 2007-2008'de Yılmaz, Cem Hallaçeli, Hakan Hacıbektaşoğlu ve Halit'in orta alandaki verimliliği ile şampiyon oldu. 2015-2016'da Renan, Sami Can, Tevfik, Mehmet Sak ve Cem'in mücadelesi Nduka'nın müthiş performansı ile ipi göğüsledi. İkinci yarıda daha iyi bir Adanaspor için mutlaka orta saha transferi gerekiyor. 4 yabancı alındı. İki kanat, bir forvet ve bir orta saha. Bunların dışında bir orta saha daha şart. 4 yabancı iyi çıkarsa farklı bir Adanaspor izleriz. İyi çıkmazsa alınacak bir Türk orta saha ile bu takım sıkıntı yaşamaz.


Son haftalarda dikkatimi çeken bir başka konu da Ergin Keleş'in fiziksel olarak kendisini toparlaması. Eski günlerini yakalama yolunda ilerliyor. Adanaspor'un attığı ikinci golde Ergin kaleye vurabilirdi ama Ozegovic'e attırarak takımın ön planda olduğunu ortaya koydu. Ancak maçın 62. dakikasında aynısını Ozegovic yapamadı. O pozisyonda kendisi vurmak yerine Ergin'e bıraksa daha doğru olurdu. Adanaspor'da ilk yarı Ergin gibi bir ağabeyden yararlanmak yerine teknik heyet kadro dışı bırakmayı uygun gördü. Bu tecrübedeki oyuncu ile iletişim kurarak ve anlayarak ondan faydalanabilirsiniz. İletişim kurmak yerine oyuncuyu kadro dışı bırakırsanız onu küstürürsünüz.


Sonuç olarak Adanaspor zor gözüken bir maçı kolay kazandı. Şunu da söylemekte fayda var: Bu maç rakibin durumundan dolayı asla ölçü olmaz ama eski sistemle devam etseydik de bu kadar rahat bir maç izleyemeyeceğimiz kesindi. O yüzden Emrah Hoca kendi sistemini oturtmalı, savunmasında verdiği pozisyonlara çözüm bulmalı, orta sahaya mutlaka takviye yapmalı, ilk devrede yapılan bireysel hatalar irdelenmeli ve ölü topları çok daha iyi kullanmalıyız.. Lisansı nedeniyle sahaya giremediği için Yunus Hocadan, Bandırma veya Bolu maçı sonrası vazgeçilseydi Adanaspor'un 27-28 puanı olur muydu acaba?


14 Şubat'ta derbi ile yeni stat açılırsa Adanaspor 5 Ocak'ta son maçını oynadı. 5 Ocak'ta Adanaspor'un çok başarılarına tanık olduk. Başarısızlıklarını da gördük ama unutulmaz anılarımız oldu yılların emektar stadında.. Yeni stat ne kadar modern olursa olsun 5 Ocak hiçbir zaman anılardan silinmeyecektir...