Covid-19 Etkileri ve Kadro Derinliği Sorunumuz

Covid-19 Etkileri ve Kadro Derinliği Sorunumuz

Covid-19 Etkileri ve Kadro Derinliği Sorunumuz

Yaklaşık 1 ay öncesine kadar ciddi anlamda mücadele yeteneği olan ve direnç göstererek sahada savaşan bir takımımız vardı. Hatta 5. Haftadaki Altınordu maçına kadar gol bile yememiştik. Aslında her şey yolunda giderken aynı oyuncularla mücadele ettiğimizi gözden kaçırmıştık. Giresun’da mucizevi bir geri dönüşle 2-3’lük skor yakalamamıza rağmen, 85. dakikadan sonra maçı kaybetmemiz bence genç oyunculardan kurulu takımımızın dengesini ve ruh halini de bozmuştu. Ardından Tuzlaspor’a evimizde farklı kaybettik.

Toparlanma adına işleri rayına sokacak Balıkesir galibiyeti ilaç oldu derken, Menemenspor karşılaşmasının Covid-19 nedeniyle ertelenmesi, ardından milli aranın gelmesi ve kötü oyunla kaybedilen Bursaspor maçı ve sonrasında takımımızın nerdeyse tamamının Covid-19 ile enfekte olması bizi gerçekten darmadağın etti. Takım için çok önemli Özegovic ve Ryan gibi oyuncularımızın hastanede tedavi görecek kadar kötü olması da işin tuzu biberi oldu. Covid-19 sonrası çıktığımız ilk maçta (takımın ne kadar etkilendiği belliydi) Altay’a ve ardından hakem hatalarıyla dolu Ümraniye maçını kaybetmemiz (ki her yıl Ümraniye maçlarında hakem hatalarını hatırlamakta fayda var) durumumuzun kritik olduğunun sorgulanmasını gerektiriyor diye düşünüyorum.

Geriye dönüp bakınca gördüğümüz tabloda Altınordu maçından sonra oynadığımız 6 maçın 5 tanesini kaybetmişiz. Bu tablo gerçekten iç karartıcı ve berbat bir istatistik olarak duruyor. İlk 5 haftada iyi gibi görünürken son 6 haftadaki skorlar gerçekten çok düşündürücü görünüyor.

Burada sebep ararken durumu sadece Covid-19 ile ilişkilendirmek büyük hata olur. Takım üzerinde Covid-19 etkisi elbette yadsınamaz. Normal olarak çoğu oyuncumuzun kapasitesi geriye gitti. Ama burada bir noktayı atlamamalıyız. Takımımızda bu lig için yetersiz oyuncularımızın olması ve takımın kadro derinliğinin de bu yetersizlikten çokça etkilenmesi bizi bugünkü kötü duruma sürükledi. Aslında her takım Covid-19 nedeniyle zorlanıyor, dengesi bozuluyor ama kadro derinliği ve oyuncu kalitesi yeterliyse bu kaostan hızlıca çıkabiliyor, değilse ciddi sıkıntı yaşıyor.

Biz bu durumdan acilen çıkmalı ve toparlanmalıyız. Geçen yıl büyük şans olarak ligde kalma şeklinde elimize geçen fırsatı değerlendirmeliyiz. Önümüzde sıkışık olarak bile olsa oynayacağımız 3 iç saha maçımız bizim için çok önemli. Bu maçları çıkış maçı olarak kullanmalı ve sonrasında 3 dış saha maçıyla devreyi tamamlayıp, durumumuzu elden geçirmeliyiz.