ESKİŞEHİRSPOR ŞAMPİYONLUK MAÇI (2)

ESKİŞEHİRSPOR ŞAMPİYONLUK MAÇI (2)

ESKİŞEHİRSPOR ŞAMPİYONLUK MAÇI (2)

1996 yılının yaz dönemi Adanaspor tarihinin dönüm noktalarından birisidir. Özellikle 1990'lı yılların başında büyük ekonomik sıkıntılar yaşamaya başlayan Adanaspor'umuz, 1996 yılının yaz döneminde ekonomik darboğazdan kurtuluşu şirketleşerek atlatmıştır. Uzan Grubu'nun himayesine giren ve Adanaspor A.Ş. olarak yoluna devam etmeye başlayan Adanaspor'umuzda Hakan Uzan kulüp başkanımız olarak göreve başlamıştır.

Yepyeni bir dönemin başlangıcı olan bu sükseli yılların başlangıç yılında o zamanki adıyla 2. Lig'den 1. Lig'e(Bugünkü Süper Lig) yükselmek konulan ilk hedef olmuştu. Öyle ki, şampiyonluk hedefleri ve akabinde önce Türkiye'de sonra da Avrupa'da ses getirecek hamleler planlanıyor ve bu heyecanlar camiaya büyük bir umut oluyordu.

1996-1997 sezonu bu umutlarla başladı. Sansasyonel transfer hamleleriyle lige giriş yapan Adanaspor'umuz, önce klasman grubundan yükselme grubuna kalmayı başardı. O zamanki statü gereği yükselme grubunda ilk 2'ye giren takımlar direk 1. Lig'e yükseliyor, 3. takımı ise Play-Off maçları belirliyordu. Kadro kalitesi olarak ilk 2'nin en büyük adayı olarak gösterilen Adanaspor'umuzda işler tam istendiği gibi gitmeyince ilk 2 bileti kaçmış ve yükselme grubunun son maçında Adana'da alınan Kayserispor galibiyetiyle takımımız Play-Off'a kendini atmıştı.

Play-Off'ta Konyaspor'u ve Kartalspor'u eleyip finalde Şekerspor'a penaltılarla kaybedince umutlar diğer seneye kalmıştı.

1998 yılı Mayıs ayı... Kötü biten bir 1996-1997 sezonundan sonra Adanaspor'umuz travmayı hemen atlatmış, kadro kuvvetlendirilmiş ve 1997-1998 sezonu daha kararlı bir şekilde ilerlemeye başlamıştı. Erzurumspor'un 1. takım olarak 1. Lig'e çıktığı sezonda 2. takım olabilmek için Denizlispor'la kıyasıya bir yarışımız olmuştu. Eskişehirspor'la Adana 5 Ocak Stadı'nda oynadığımız ve 4-0 kazandığımız final niteliğindeki maçla beraber Adanaspor'umuz averajla adını 1. Lig'e yazdırmıştı. 

Öğleden sonra 17.00'de oynanacak maç için sabah saat 10.00'da stat kapılarının kapanması, içerde 30bin taraftarın hınca hınç görüntüsünün yanı sıra stata giremeyen ve maçı televizyonlardan izlemek zorunda kalan binlerce Adanaspor sevdalısı... Şehirde deyim yerindeyse yer turuncu, gök beyaz denilen o efsanevi zamanlar...

Maçın geç başlaması için stattaki konfeti yağmurunu unutmak mümkün mü? Dakikalarca geç başlatılan bu maç aynı zamanda bir taraftarlık destanı ve başarısıdır da. 

Hasan Gültang, Emrah Eren, Mehmet, Hamdi Aslan, Şenol Yavaş, Şenol Sezer, Hayati Köse, Hayati Palancı, Korhan Ataışık, Altan Aksoy, Hamdi Demirtaş, Sertan Eser, Yavuz Eraydın, Volkan Bekiroğlu, Amir Alibaz, Mesut, Candan, Ender Traş bir çırpıda ismi ezbere söylenen unutulmaz kadro. Ercan Albay yönetimindeki teknik heyette Mehmet Şengüler ve Ziya Barcı da şampiyon kadronun yardımcı antrenörleri olarak unutulmaz arasındadır...

 

Not: Fotoğraf Adanaspor-Eskişehirspor maçı öncesinden, sahada binlerce konfeti, atılan meşalelerle oluşan küçük alevler, tribünler hınca hınç, yedek kulübemizde maç stresi (1998 Haziran)

Araştırma-Derleme-Arşivleme: Adanaspor.Org

Yorumlar (0)

Yorum Yapın

Yorum Yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.