GIGI MULTESCU(4)

GIGI MULTESCU(4)

GIGI MULTESCU(4)

Adanaspor'umuzda bir çok yabancı teknik direktör gelip geçti. Özellikle yakın geçmişten anımsanan önemli isimler; Fuad Muzuroviç, Joachim Löw, Gigi Multescu, Nejat Biyedic, Krunoslav Jurcic dikkat çeken isimler. Daha eski tarihimizde de akılda kalan yabancı teknik direktörlerin başında Dorde Milic, Ignac Molnar, Abdullah Gegic, Lukovic gelmektedir.

Futbolumuzun kanayan yarası belki de yıllardır değişmiyor ve takımlarımız kurtarıcılarını hep yurt dışında arıyorlar. Yugoslavlar, Almanlar, Brezilyalılar, İtalyanlar ve İngilizler sık sık Türk futbolunda boy gösterirken 90'lı yıllarda da Romenlerin Türk futboluna entegre olduğunu görüyoruz. 

Türkiye'de iz bırakan önemli Romen teknik direktörlerden birisi de Gigi Multescu'dur. 1993 senesinde Samsunspor'da başlayan Türkiye macerası Kayserispor'da devam etmiş ve 1998 yılının Ekim ayında ise Adana'da Adanaspor'umuzla sürmüştür. Asıl adı Gheorghe Mulţescu olan ülkemizde Gigi ismiyle telaffuzu edilmeye başlanan Romen teknik adam, Adanaspor'umuzdan sonra ülkemizde Ankaragücü ve Gaziantepspor takımlarında da görev almıştır.

Multescu çat-pat öğrendiği bozuk Türkçesiyle de o dönemlerde herkes tarafından oldukça sevilmiş ve ilgi duyulmuştur. Televolelere konu olan bozuk Türkçesi ve özellikle maç sonlarında verdiği "Biz mücadele, ama onlar sonuç. Biz Anadolu takım, hep biz eziliyor... şok yazık şok" gibi farklı tarz demeçleriyle her kesimin sempatisini kazanmıştır.

Adanaspor'umuzda 1998-1999 sezonunda görev yapan Romen teknik direktör, Fuad Muzurovic'in yerine göreve ligin 8. haftasında gelmiş ve sezon sonuna kadar görevine devam etmiştir. İnişli-çıkışlı bir grafik çizen Adanaspor'umuz o yıl ligin son haftalarında ligde kalmayı matematiksel olarak anca garantileyebilmiş ve Multescu ile yeni sezonda yola devam edilmemişti.

Multescu'nun Adanaspor günleriyle ilgili şöyle bir anı anlatılır;

Adanaspor deplasmandan kötü bir neticeyle döner ve morallar bozuktur. Taraftarlar da çiçek yaptırıp, o zaman Adanaspor'un antrenman yaptığı ÇEAŞ sahasına gider ve antrenmanı izlemek için takım otobüsünün gelmesini bekler. Belli bir yoğunluk vardır ve amaç takıma moral vermek ve kötü neticeler dahi olsa taraftarın takımın yanında olduğunu hissettirmektir. Derken takım gelir, futbolcular otobüsten iner, futbolculara güller verilir tek tek... Arakasından meşaleler yanar ve futbolcular antrenman sahasına girerler.

Antrenmanın başlaması beklenir fakat antrenman başlamaz. İçeride neler oluyor diye endişeli ve meraklı bir bekleyiş hakimdir taraftar cephesinde. Kulübümüzün o dönemki İdari Menajeri Şehabeddin Yavuzer sahanın ortasında elinde telefon, bir yerlere rapor veriyordur ve hararetli bir konuşma oluyordur. Taraftar durumu anlamaya çalışırken, sezon başında Zeytinburnuspor'dan transfer edilen Ali Asım Balkaya taraftarın yanına yaklaşır ve "Hoca istifa etti" der. Sonra gerçek anlaşılır. Taraftar takıma moral vermek için bir ziyaret yapmıştır ancak Multescu taraftarın bu destek ziyaretini protesto olarak algılar. Mağlubiyetten sonra böyle bir hareketin yapılmasının protesto olduğunu düşünüp, istifa kararı almıştır. 

Gerçek anlaşılınca Multescu istifasını geri alır ama adı, "Arıza Multescu" olarak kalır.

69 yaşındaki Gigi Multescu, halen ülkesinde FC Dinamo takımında teknik direktörlük görevine devam etmektedir.

 

Not: Fotoğraf bir maç öncesi yedek kulübemizden. Mavi eşofmanlı Multescu. Yedek kulübemizdeki futbolcularımızın her biri dönemin çok değerli futbolcuları; Hamdi Demirtaş, Korhan Ataışık, Altan Aksoy, Volkan Bekiroğlu, Hayati Köse, Atilla Küçüktaka, Rossen Krilov. (Şubat 1999)

Araştırma-Derleme-Arşivleme: Adanaspor.Org

 

Yorumlar (0)

Yorum Yapın

Yorum Yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.