Bir Galibiyetin Şerefine Dair

Bir Galibiyetin Şerefine Dair

Bir Galibiyetin Şerefine Dair

Hani bazı maçlarda takım sonuna kadar mücadele eder, futbolcular ellerinden geleni fazlasını yapar, ya şanssız bir gole ya da sözde - gerçi bu ara “sözde” demenin bedeli 1 milyon TL - hakemin ters bir kararı ile yenilince “Şerefli Yenilgi” deriz ya, dün Akhisar karşısında aldığımız galibiyette bunun tam tersi  “Şerefsiz Galibiyet“

Örneğin Samsun maçı şerefli mağlubiyetti. Ümraniye maçı şerefli mağlubiyetti. Giresun maçı da öyle. Niteleme biraz ağır gelebilir ama bu deyim galibiyete rağmen mutsuz bir taraftar tepkisidir. O kadar!

Takım içindeki oyunculara bakarsak dünkü oyun ve mücadeleye sonradan giren oyuncular da dahil, her bir futbolcu -futbolcu denir mi onu da bilmiyorum- için 10 üzerinden 1 veya 2 puan vermek gerekir. U-21 takımına seçilen Atalayı seçenler acaba dünkü maçı seyredip ”iyi ki seçmişiz“ diyebilmişler midir? Orta sahada, ileri üçlüde oynayan oyuncular ne için sahaya çıktıklarının farkındalar mıydı? Rezil bir futbol rezil bir oyun ama gelen 3 puan, sevinemiyoruz bile.

Bir de maç sonu çekilen bir galibiyet fotoğrafı var ve her şeyi ayan beyan belli ediyor. Galibiyette bile takım olamayanlardan sahada takım olmasını beklemiyorum artık. Bir de fotoğrafta birilerine “sus” işareti yapan, geçici görevli arkadaşın o işareti kendisine ve onu savunan basın sözcüsüne ithaf ediyorum.


MİSAFİR YAZAR 
MAHİR ALEV