YENİ STATTA ULAŞIM BÜYÜK SORUN

YENİ STATTA ULAŞIM BÜYÜK SORUN

YENİ STATTA ULAŞIM BÜYÜK SORUN

Yıllar önce Adanaspor'a Çatalan Tesisleri yapılırken altını çizerek belirtiyorum tesis yerinin yanlış olduğunu hem yazdım hem de televizyon ekranlarında dile getirdim.. Hatta Çatalan'ın 25 yıl geçse gelişmeyeceğini anlattım..
O günlerde çok bilmişler "Adanaspor'a tesis yapılıyor daha ne istiyorsunuz" diye tepki gösterdiler..
O zaman da belirttim "Tesise değil tesisin yapıldığı yerin yanlış olduğunu" dün de söyledim, bugün de dile getiriyorum yarın da anlatacağım..
Milyonlara mal olan o tesis kullanılamıyor. Birincisi uzak, ikincisi yeni yapılan binanın tesisine 3-4 milyon harcama gerekiyor. O dönemde bina neden sağlam yapılmadı ve bugün 3-4 milyon neden para harcanması gerekiyor..
Gelelim bugüne...
2014 sezonu... Adana Tv'de program yapıyoruz.. Ergun Kara ile birlikte canlı yayın konuklarımız Adanaspor Başkanı Bayram Akgül ve Adana Demirspor Başkanı Önder Serin.. Bugün bitirilen stadın yerini sorduk.. İki başkan da "O statta biz oynayacağız ama yeri konusunda kulüplere sorulmadı" dediler. 
Adanaspor Başkanı Bayram Akgül "Biz fuar alanında yapılmasını istedik. Hem oraya metro gidiyor, hem fuar alanının otoparkı kullanılabilir hem de otobana giriş-çıkış olursa deplasman yapan takımlar ve taraftar maç sonu şehre girmeden dönebilirler" ifadelerini yıllar önce kullanmıştı..
Buradan çıkan sonuç; Aynı Çatalan tesisleri gibiydi. Yani stadın yeri yanlıştı..
Adana Demirspor-Altay maçıyla yeni stat açıldı..
Adanaspor ise çarşamba günü Giresun maçıyla ilk karşılaşmasını oynayacak..

Yeni stat ile birlikte üç sorun gündeme çıktı..


1-Ulaşım..
Ciddi anlamda sıkıntı olacak. Maçlarda seyirci yok ama açılış günü sıkıntı yaşandı. Yollar yetersiz, metro henüz stata gitmiyor. Maç günü stata gitmek sorun olmayacak. Maç sonu sıkıntı olacak. Maçlar seyircili olduğunda saat 19'daki maça insanlar saat aralıkları ile gidecek. Maç saat 20.45'te sona erdiğinde statta 33 bin kişi varsa aynı anda çıkacak. O zaman oradaki trafik nasıl çözülecek? Metro olmayınca insanlar evlerine kaç saat sonra gidecek ve bir gün sonra işe veya okula nasıl gidebilecekler?


2-Saha zemini..
Bu konuda da sıkıntı yaşanacak. Zemin anlamında stadın erken açıldığını düşünüyorum. Doğrusu sezonun bitimine 2 veya 4 maç kala açılabilirdi. O dönemde eksikler tespit edilir ve Ağustos ayına kadar giderilebilirdi. Şimdi zemin sıkıntısı yaşanıyor. Zemin çok sert. Adana Demirsporlu Kaan yenilen ikinci golde zeminden dolayı hata yaptı. Maç içerisinde oyuncular kaymalar yaşadı. İnşaallah sezon bitene kadar ciddi sakatlık olmaz.. Ciddi bir sakatlık olursa çok üzülürüm...


3-Stat masrafları...
Göreceksiniz bir dönem Antalyaspor gibi kulüplerimiz de isyan edebilir. Eski stat ile yeni stat arasında ciddi masraf farkı olacak. Eski statta takımlar bir maçta 40-50 bin masraf öderken yeni statta bu rakam 150-200 bin liraya çıkabilecek. 17 maçta ciddi bir kalem yaratacak. Belki de seyirci gelmeye başladığında bilet fiyatları artacak ya da masraf olmasın diye stadın kapılarının hepsi açılmayacak. Az kapı ve gelen seyirciye göre stadın belirli bölgesi açılarak hem görevli sayısı azaltılacak hem de masraflar düşürülmeye çalışılacak..
İnşaallah yanılırım ama bu sıkıntıları yaşayacak gibiyiz..
Ayrıca ısıtma olmazsa kışın da soğuktan dolayı da büyük sıkıntı yaşanacak. 
Yeni stad kullanıldıkça eksikler ortaya çıkacak. Bir de drenajı merak ediyorum.. Çok yağmur yağdığında eski stat gibi zemin suyu çekecek mi yoksa sıkıntı mı yaşanacak?
Bu kadar güzel bir stadın ulaşım ve zemin sıkıntısı yaşanacak olması beni üzüyor. 
Keşke fuar alanında bir bölgeye yapılabilseydi..
Keşke sezon sonuna kadar beklenip sert olan zeminin daha iyi hale gelmesi sağlanabilseydi..
Keşke yapımı 7.5 yıl süren yeni stad için metronun uzantısı açılışa kadar planlanıp bitirilebilseydi..